SEARCH
3 Maja 16, 42-200 Częstochowa +48882834111

Fizjoterapia urologiczna i ginekologiczna

Wszystkie usługi świadczę z nalezytą starannością i dbałością o każdy szczegół, aby pacjenci czuli się komfortowo podczas badania diagnostycznego oraz wizyt rehabilitacyjnych. Ukończyłam wiele szkoleń dotyczących urologii i ginekologii, tak aby prawidłowo pomagać moim pacjętom. Zakres świadczonych usług mogą Państwo przejrzeć w tabeli poniżej lub po prostu skontaktować się z Nami drogą telefoniczną. Więcej na temat mojego doświadczenia dowiedzą się Państwo z zakładki

Pierwsza wizyta

fizjoterapeutyczna

Wywiad

Rozmowa z pacjentem podczas której mam możliwośc uzyskania cennych informacji dotyczacych problemów pacjenta, przebigów chorób etc.. Podczas wywiadu w zakresie fizjoterapii urologicznej i ginekologicznej zbieram informacje dotyczące:

  1. Kiedy powstał problem i czy objawy się nasiliły

  2. Przebieg dotychczasowego leczenia

  3. Obecność parć naglących i liczba wizyt w toalecie

  4. Forma ciąży i przebieg ciąży

  5. Objętość przyjmowanych płynów w przeciągu dnia

  6. Przebyte zabiegi operacyjne

Przebieg pierwszej wizyty

Sprawdzenie prawidłowej postawy i toru oddechowego

Do prawidłowego działania naszego dna miednicy ważne jest, aby Nasza postawa była prawidłowa. Co to oznacza? Oznacza to, aby postawa była wyprostowana, symetryczna. Podczas chodu, w pozycji stojącej, obciążać symetrycznie obie nogi oraz pamiętać aby nie wykonywać przeprostów w kolanach.

Tor oddechowy jest to praca przepony, czyli prawidłowe skurczanie i rozkurczanie mięśnia przepony. Ważne jest aby zaangażować cały mięsień do oddychania.

Podczas pierwszej wizyty, wykonujemy sprawdzenie zarówno postawy, jak i toru oddechowego.

USG Mięśni brzucha

Na obrazie możemy zobaczyć napięcie mięśni, zmierzyć rozejscie mięśni prostych w spoczynku oraz napięciu. Podczas badania USG sprawdzane są:

– mięśnie proste brzucha

– mięśnie skośne brzucha

– mięsień poprzeczny brzucha

USG Mięśni dna miednicy

USG mięśni dna miednicy to badanie przez krocze. Nie jest to standardowe badanie jak u lekarza ginekologa, czyli sonda endokawitarna nie jest wkładana do pochwy, ponieważ w tym momenicie nie można zobaczyć jak pracują mięśnie. Sonda jest przykladana w okolicach cewki moczowiej, jest to badanie wykonywame przedprzedsionkowo. W trakcie badania można zobaczyć:

– jak działają mięśnie dna miednicy (jak się napinaja, czy działaja fizjologicznie)

– kąt pecherzowo-cewkowy

– jak działaja mieśnie odbytu.

Terapia

Opracowanie planu 

Po wykonaniu wizyty diagnostycznej, wykonaniu niezbędnych badań oraz wywiadu lekarskiego jesteśmy w stanie dopasować odpowiednią Terapie do Państwa dolegliwości 

  1. Terapia manualna uzupełniona elektrostymulacją w celu pobudzenia odpowiednich mięśni

  2. Przedstawienie ćwiczeń do wykonywania w domu

  3. Wykonanie ćwiczeń w prawidłowy sposób podczas wizyty

Ogólny opis zabiegów wykonywanych podczas terapii

EMG Biofeedback

Metoda polegająca na sprawdzeniu napięcia mięśni przy pomocy elektrody. Jest to proces bardzo pomocny w diagnostyce, ale również stosowany w ćwiczeniach dna miednicy. Elektroda endokavitarna umieszczana jest do pochwy, w celu oceny rzeczywistego napięcia mięśni w miednicy.

Przy pomocy EMG Biofeedback możemy stosować różnego rodzaju treningi, które wspierają terapię dna miednicy. Mogą to być zarówno ćwiczenia wzmacniające mięśnie, rozluźniające mięśnie, wspierające pracę mieśni i wiele innych. EMG Biofeedback pozwala na uświadomienie pacjenta w jaki sposób prawidłowo działać mięśniami, aby uzyskać ich prawidłową pracę i rozwój

Ćwiczenia mięśni brzucha i mięsni dna miednicy

Podczas wizyty rehabilitacyjnej w abinecie uczymy pacjentów jak wykonywać prawidłowo ćwiczenia mięśni brzucha oraz mięśni dna miednicy. Podczas ćwiczeń wspomagamy terapie elektrostymulacjką lub usg. Ważne jest aby napięcie podczas ćwiczeń było wykonywane fizjologicznie oraz bez zwiększania ciśnienia śródbrzusznego

Praca z mięsniami, powięziami etc.

Terapia manualna polega na bezpośredniej pracy z danym mięśniem, powięzią, więzadłem. Praca taka pomoga prawidłowo ustawić miednicę, kręgosłup, kończyny dolne czy głowę. Ustawienie prawidłowej postawy zależy od pracy manualnej danego terapeuty. Podczas wizyty stosuję m.in:

– PIR – poizometryczna relaksacja

– Terapia punktów spustowych

– Terapia po zabiegach operacyjnych, cesarskim cięciu, nacięciu krocza etc.

Pracuję również manulanie per vaginum, dzięki czemu możemy wyćwiczyc napięcie mięśni